Reklamı Gizle[x]
Reklamı Gizle[x]

Richard Madden

  0 Hayranı Var
  •   Doğum Yeri: İskoçyalı
  •  Doğum Tarihi: 1986
Richard Madden (d. 18 Haziran 1986), İskoçyalı televizyon ve sinema aktörü. Taht Oyunları (Game of Thrones) dizisindeki "Robb Stark" karakteri ile tanınmıştır.

Richard Madden, itfaiye eri babası Richard ve dershane asistanı annesi Pat 'in en büyük çocukları olarak İskoçya'nın Renfrewshire şehrine bağlı Elderslie kasabasında doğdu ve büyüdü. [3] Ayrıca Cara ve Lauren adlarında iki kız kardeşe sahiptir. 11 yaşındayken, utangaçlığından kurtulmak için Paisley Sanat Merkezi'nin gençlik tiyatro programına katıldı. 2007 yılında İskoçya Kraliyet Konservatuarı'ndan mezun oldu.

Oyunculuk Kariyeri
Madden ilk olarak İskoç yazar Iain Banks'ın aynı adlı romanından uyarlanan Complicity filminde rol aldı, ardından BBC yapımı Barmy Aunt Boomerang TV dizisi'nde Sebastian olarak ekran karşısına geçti. 

İskoçya Kraliyet Konservatuarı'nda okurken The Arches adlı gece kulübünde ve Glasgow Repertuar Şirketi'nde çalıştı. Citizen's Tiyatrosunda Franz Xavier Kroetz'ın Tom Fool adlı oyununda rol alırken Globe Tiyatrosu'ndan gelen bir ekip tarafından fark edildi ve yeni işi dolayısıyla Londra'ya taşındı.  Londra'ya gittikten sonra, Globe Tiyatrosu'nda Romeo ve Juliet tiyatro oyununda Romeo karakterini canlandırdı.  2008 yılında, Malorie Blackman'ın Noughts and Crosses adlı sahne yapımında Callum McGregor'ı oynadı.

Richard Madden daha sonra BBC yapımı televizyon dizisi Hope Springs 'de  Dean McKenzie rolünü oynadı, ardından 2010 yapımı Chatroom filminde Ripley olarak rol aldı ve Worried About The Boy filminde İngiliz şarkıcı Kirk Brandon'ı canlandırdı. 

Madden, 2011-2013 yılları arasında George R. R. Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı seri romanından uyarlanan Home Box Office'in Game of Thrones dizisinde Kuzey'in Kralı Robb Stark karakterini canlandırdı. Bunun yanında, Channel 4 yapımı Sirens ve BBC yapımı Birdsong dizilerinde rol aldı. Mayıs 2013'te, yönetmenliğini Kenneth Branagh'ın yaptığı 2015 yapımı Cinderella filminde prens karakterine seçildi ve Game of Thrones dizisindeki rol arkadışı Nonso Anozie ile bu filmde bir araya geldi

Eleştiriler
İskoçya Ulusal Tiyatrosu yapımı Be Near Me adlı tiyatro oyunundaki Mark McNulty rolü ile Bloomberg sahne sanatları eleştirmeni Warwick Thompson, Madden'in performansını "oldukça iyi" olarak belirtmiştir.  The Scotsman yazarı Susan Mansfield, Richard Madden'ın çalışmaları ile eleştirmenlerin dikkatini çektiğini bildirdi. Ayrıca, İngiltere'nin yüksek tirajlı The Daily Telegraph ve The Observer gazetelerinde Madden'in oyunculuğu ve çalışmaları hakkında olumlu makaleler yer aldı. 

Kişisel hayatı
Richard Madden'in 2011 yılından beri İngiliz aktris Jenna Coleman ile ilişkisi bulunmaktadır.  Madden Ekim 2013'de Skottish Style Ödülleri 'nde İskoçya'nın En Şık Erkeği Ödülünü kazandı. Bunun yanında, Esquire dergisinin 2010 En Seksi Starlar Listesinde yer aldı. 

Televizyon
Yıl                Ülke                   İsim                   Rol               Tür
1999-2000    Birleşik Krallık              Barmy Aunt Boomerang        Sebastian Simpkins    20 Bölüm
2009            Birleşik Krallık              Hope Springs                      Dean McKenzie          8 Bölüm
2010            Birleşik Krallık               Worried About the Boy          Kirk Brandon           Televizyon Filmi
2011-2013    Amerika Birleşik Devletleri    Game of Thrones    Robb Stark    Düzenli dizi
2011            Birleşik Krallık               Sirens    Ashley Greenwick    6 Bölüm
2012            Birleşik Krallık               Birdsong            Kaptan Michael Weir    2 Bölüm
2014            Amerika Birleşik Devletleri
        Kanada                 Klondike                   Bill Haskell           3 Bölüm
        

Yıl    Ülke                                İsim            Rol                       Not
2000    Birleşik  Krallık            Complicity    Adam    
2010    Birleşik  Krallık            Chatroom     Ripley    
2011    Birleşik Krallık             Strays          Elliot                   Kısa film
2014    Fransa                       A Promise     Ludwig                 Tamamlandı
2015    ABD                         Cinderella       Prens Charming    Yapım aşaması
  Richard Madden Rol Aldığı Filmler - Richard Madden Filmleri Tümünü Gör
Sindirella
  0 Dk.
Annesinin ölümünün ardından babası ...
  •   0
  •   0
Puan 6.2
  Richard Madden Resimleri Tümünü Gör